Fyzioterapie novorozenců a kojenců

Pohybový vývoj dítěte v období od narození do jednoho roku je nesmírně důležitý. V této době se staví základ všem pohybovým vzorcům, které používáme po zbytek života.

Fyzioterapie v tomto věku má také obrovskou výhodu. Kvalitu i kvantitu pohybu (a případné nesprávné pohybové vzory) lze efektivně modelovat, to znamená nasměrovat na správnou cestu. Ještě totiž nedošlo k jejich plnému zafixování v mozkové kůře jako u nás dospěláků.

NEJČASTĚJI ŘEŠÍME

Predilekce což je držení hlavičky pouze k jedné straně i po prvním měsíci života

Polohové či strukturální ortopedické vady nožek

Opoždění pohybového vývoje: nezvedá se na předloktí (nepase koníčky cca po 3.měsíci života) neotáčí se na bříško (cca po 6. měsíci), neleze po čtyřech (cca 8. měsíci) a nebo řešíme asymetrie v těchto meznících pohybu (jednostranné plazení, otáčení jen k jedné straně…)

Poporodní plexus brachialis nebo jiná postižení periferního nervu

Dětská mozková obrna – postižení centrálního nervového systému

VYUŽÍVÁME TYTO METODY

  • Vojtova reflexní lokomoce
  • Bazální posturální programy
  • Mobililizace periférních kloubů
  • Měkké techniky
  • Léčebná tělesná výchova

VÝSLEDKY

Čím dříve fyzioterapie začne, tím lépe pro dítě i maminku.

Výsledkem fyzioterapie je spokojenější, klidnější a veselejší miminko. Je to proto, že mnohem snáz dokáže přesně to, co potřebuje („pást koníčky a lépe vidí okolí, leze po čtyřech a dostane se pro svou milou hračku …)

A v neposlední řadě kvalita pohybu v prvním roce života je prevencí bolesti zad a celého pohybového aparátu například při statické zátěži (sezení u stolu a počítače) ve škole a samozřejmě v dospělosti.

FYZIOTERAPEUT

Mgr. Michaela Němečková
Zuzana Lebedová DiS.