
Měkké techniky a mobilizace
Cílem měkkých technik je také vytvoření svalové rovnováhy. Měkké techniky ošetřují oblast kůže, podkoží, fascie (povrchový obal svalu) a svalu. Kůži podkoží a fascie ovlivníme pomocí hlazení, protažením, řasením nebo tlaku. Pro svaly je touto terapii metoda takzvané postizometrické relaxace (PIR).
Kdy měkké techniky mobilizace nejčastěji použijeme?
- V podstatě vždy jako terapii ale i k vyšetření
- Při bolestech hlavy, při bolestech páteře krční, hrudní i bederní
- Po operacích bederní nebo krční páteře včetně ošetření jizvy
- Při bolestech nebo po úrazech periferních kloubů, nejčastěji ramenních, kolenních, hlezenních kloubů
- Při syndromu karpálního tunelu, při epikondylitidách (tzv. tenisový nebo oštěpařský loket)
Kůži podkoží a fascie ovlivníme pomocí hlazení, protažením, řasením nebo tlaku. Pro svaly je touto terapii metoda takzvané postizometrické relaxace (PIR). Vždy se snažíme o uvolnění přetížených
Cílem mobilizací je obnovení pohyblivosti v kloubu tzv. kloubní vůle. Mobilizace totiž ošetřují kloubní blokády na končetinách i páteři. Blokády jsou často zdrojem bolesti nebo způsobí omezení pohybu.
Blokády kloubů mohou vznikat v důsledku jednostranné či asymetrické zátěže dynamické např. jednostranné sporty, jednostranný nebo stereotypně opakovaný způsob práce v zaměstnání… nebo statické: např.: kancelářské práce a dlouhodobé sezení u počítače. Blokády v kloubech po úrazu a delší imobilizaci: např.: stavy po jakýchkoliv zlomeninách, podvrknutí kotníků, po operacích vznikají po zlomeninách kostí nebo luxací kloubů, kdy je některá část těla fixovaná v sádře nebo ortéze.
Kdy nejčastěji využijeme mobilizační techniky?
- Mobilizace páteře a žeber při bolestech páteře krční, hrudní i bederní
- Mobilizace periferních kloubů (rameno, kotník, kolena) při bolestech nebo po úrazech
- Při syndromu karpálního tunelu nebo při epikondylitidách (tzv. tenisový nebo oštěpařský loket)
Cílem ošetření měkkými a mobilizačními technikami je uvolnění pohybového segmentu. To způsobí odstranění bolesti, ale i úprava svalového napětí v okolí blokády i mnohem dál ve svalech zřetězených s tímto místem. Velmi často se stává, že bolest je v jiném místě, než je její příčina bolesti.